Dziś (23.03) rozpoczynamy prezentowanie lekarzy nominowanych do nagrody im. Krzysztofa Kanigowskiego. W tym roku kapituła zdecydowała o tym, że wyróżni dziesięciu lekarzy z województwa podlaskiego. Pierwszy to: Paweł Grabowski, lekarz z Hospicjum Domowego pw. Proroka Eliasza w Nowej Woli.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Paweł Grabowski od kilku lat jest mieszkańcem Podlasia. W uzasadnieniu zgłoszenia czytamy między innymi: "Ma misję niesienia pomocy ludziom nieuleczalnie chorym w najdalszych, ubogich, wiejskich zakątkach, gdzie rodziny chcą, by ich najbliżsi spędzali ostatnie dni w swoich domach. Stworzył hospicjum domowe z siedzibą na wsi i zebrał personel medyczny oddany swojej pracy i ludziom z okolicy".

Wsparcie w trudnych chwilach

Osoby, które zgłosiły doktora Grabowskiego do tegorocznej nagrody, podkreślają, że kiedy odwiedza chorych, wnosi do ich domów oprócz profesjonalnej pomocy dobroć i życzliwość, a także dar prowadzenia rozmowy i stosowny do sytuacji humor.

W uzasadnieniu napisano również: "Odwiedza chorych w domach odległych od siedziby hospicjum o 30-40 km. Jest z pacjentami i zespołem medycznym w ciągłym kontakcie telefonicznym, aby osoby chore nie zostawały bez wsparcia w trudnych chwilach. Na co dzień wiele mówi o godności życia ludzkiego i godności umierania. Prowadzi działania edukacyjne wśród studentów medycyny, a także na spotkaniach z młodzieżą i seniorami oraz z lekarzami z Naczelnej Izby Lekarskiej, mówiąc o znaczeniu właściwej komunikacji z pacjentem i uwrażliwieniu na szczególne potrzeby ludzi starszych i chorych. Propaguje też ideę hospicyjną podczas imprez sportowych organizowanych przez Fundację, której jest prezesem (Fundacja Podlaskie Hospicjum Onkologiczne). Hasło tych imprez brzmi "Dla Hospicjum, Dla Życia". Pokazuje ono wiarę dr. Grabowskiego w to, że nawet najtrudniejsze chwile w życiu osób starych i chorych są ciągle wartościowymi momentami ich życia".

Hospicjum Domowe w Nowej Woli działa od prawie 3 lat. Ci, którzy mieli styczność z tą placówką, uważają, że to dzięki wyjątkowej osobowości i podejściu do drugiego człowieka doktora Grabowskiego zyskała ona grono sympatyków i przyjaciół zarażonych jego misją niesienia nie tylko pomocy medycznej, ale także szacunku, dobroci i życzliwości.

O konkursie

W tym roku wpłynęło 59 zgłoszeń dla 42 lekarzy z Podlasia. Nazwisko laureata nagrody 2015 zostanie ogłoszone podczas uroczystości 11 kwietnia. Laureat otrzyma statuetkę autorstwa rzeźbiarki Małgorzaty Niedzielko, pamiątkowy dyplom oraz nagrodę pieniężną w wysokości sześciu tysięcy złotych.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem