Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Już po raz kolejny Rynek Kościuszki zmieni się w arenę rywalizacji silnych mężczyzn. W centrum Białegostoku rozegrano już Puchar Narodów Strongman czy też mistrzostwa Europy strongman w kategorii do 105 kilogramów. W sobotę odbędzie się natomiast impreza o nazwie Arnold Strongman Amateur World Series.

Arnold Schwarzenegger zaprasza

AGNIESZKA SADOWSKA

– Będzie to eliminacja do największej w tej dziedzinie sportu imprezy na świecie, która przez wiele lat organizowana jest przez Arnolda Schwarzeneggera. Kwalifikacje uzyska pięciu najlepszych zawodów w Białymstoku. Zwycięzca do Stanów Zjednoczonych pojedzie na koszt organizatora. Będzie miał pokryte wszelkie koszty związane z przelotem, zakwaterowaniem, wyżywieniem – mówi Robert Olędzki, organizator białostockich zawodów.

Strongman. Dziewięciu zawodników

Według wstępnych planów w Białymstoku miało wystartować 16 zawodników. Z powodu pandemii koronawirusa przyjazd sportowców z innych krajów jest jednak utrudniony. Ostatecznie na Rynku Kościuszki ma rywalizować dziewięć osób. Będą to: Robert Cyrwus, Marek Czajkowski, Grzegorz Łaniewski, Konrad Paszkiewicz, Jakub Szczechowski, Tomasz Bator, Szczepan Krzesiński, Irij Dejmal, Lukas Svoboda.

– Przez pandemię koronawirusa nie będzie zawodników z Ukrainy czy też Łotwy, którzy są bardzo mocni, ale myślę, że i tak skład jest bardzo silny. Zawody odbędą się w kategorii open, czyli bez limitu wagowego, a więc będą zawodnicy ważący nawet 160, 170 kilogramów. My przy nich wyglądamy jak małe dzieci – uśmiecha się Marek Czajkowski, który zazwyczaj startuje w kategorii do 105 kg. Pochodzący z Białegostoku zawodnik podkreśla jednak: – Liczy się siła, nie waga.

Strongman. Siedem konkurencji

Białystok. Mistrzostwa Europy strongman w kategorii do 105 kilogramówBiałystok. Mistrzostwa Europy strongman w kategorii do 105 kilogramów AGNIESZKA SADOWSKA

Zawodnicy w sobotę będą rywalizowali w siedmiu konkurencjach. Będzie przeciąganie tira na odległość 20 metrów, podnoszenia aut na specjalnych platformach, przerzucanie betonowych kul czy też m.in. rzucanie workami o wadze do 25 kilogramów na ponad cztery metry wysokości.

– Są konkurencje typowo siłowe, ale też wytrzymałościowe, biegowe, takie, które wymagają dynamiki – opisuje Marek Czajkowski, a Grzegorz Łaniewski zapewnia: – Postaramy się dać dobre show.

Na pomoc Mikołajowi

Podczas sobotniej imprezy będzie też prowadzona zbiórka pieniędzy na pomoc 19-miesięcznemu dziecku. Mikołaj Karelus z Białegostoku walczy z podstępną, okrutną chorobą – SMA, rdzeniowym zanikiem mięśni. Potrzebuje terapii genowej i rehabilitacji, a na ten cel – niewyobrażalnej kwoty 9 mln zł.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.