Dok豉dnie 30 maja 1920 roku rozegrano pierwszy mecz w historii bia這stockiego klubu. Dzi mija wi璚 97 lat od powstania dru篡ny, kt鏎a da豉 pocz徠ek Jagiellonii.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Historia Jagiellonii sięga 1920 roku. Wówczas powołano do życia najstarszego z jej protoplastów – WKS 42 Pułk Piechoty Białystok. Jak przypomina facebookowy profil Skarbiec Jagiellonii. 30 maja 1920 roku rozegrano pierwszy mecz w historii klubu. Batalion Zapasowy 42 Pułku Piechoty pokonał Kresowców 5:1. Zawody odbyły się na koszarowym boisku przy Traugutta. Autorami premierowych bramek byli: Hamczyk (dwie), Nowak (dwie) i Ambrust.

Po raz pierwszy nazwa Jagiellonia pojawiła się natomiast w 1932 roku. Doszło wtedy do połączenia WKS 42 Pułku Piechoty i Klubu Sportowego Związku Młodzieży Wiejskiej. W wyniku scalenia powstał – Białostocki Klub Sportowy Jagiellonia.

W obecnym sezonie ekstraklasy Jagiellonia może zanotować największy sukces w historii. W niedzielę odbędzie się ostatnia kolejka rozgrywek. Białostoczanie zmierzą się w niej na własnym stadionie z Lechem Poznań. Jagiellonia jest na drugim miejscu w tabeli. Jeżeli zespół z Białegostoku wygra, a punkty w meczu z Lechią Gdańsk straci pierwsza Legia Warszawa, tytuł mistrzowski wywalczy Jagiellonia.

Dotychczas największym sukcesem w historii było trzecie miejsce wywalczone dwa lata temu. Klub z Białegostoku ma w swym dorobku również Puchar Polski oraz Superpuchar Polski.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Komentarze
Zaloguj si
Chcesz do陰czy do dyskusji? Zosta naszym prenumeratorem