Jedni walczyli z własnymi słabościami, inni ścigali się o zwycięstwo. W niedzielę odbył się 5. PKO Białystok Półmaraton. Najszybszy, tak jak przed rokiem, był Kenijczyk Silas Kiprono Too.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W sobotę i niedzielę Białystok opanowali biegacze. Wszystko za sprawą Fundacji Białystok Biega, która po raz piąty zorganizowała półmaraton.

Rekordowa frekwencja

– W najśmielszych snach nie oczekiwałem, że organizując w 2013 roku pierwszą edycję tak to się potoczy – przyznaje Grzegorz Kuczyński z Fundacji Białystok Biega.

W pierwszej edycji półmaratonu wystartowały 603 osoby. W tym roku we wszystkich biegach wzięło udział ponad 4000.

W sobotę odbył się luźny Bieg Śniadaniowy oraz rywalizowały dzieci.

5. PKO Białystok Półmaraton
5. PKO Białystok Półmaraton  AGNIESZKA SADOWSKA

– Życzę wszystkim aby ten bieg przyniósł wiele satysfakcji, abyście pokonali własne słabości – mówił Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku, przed startem niedzielnego biegu. Wówczas z dziedzińca Pałacu Branickich 3000 osób wystartowało w półmaratonie. 700 osób rywalizowało natomiast w City Run na 5 kilometrów. Przekrój biegaczy był różny. Jedni rzeczywiście na trasie ponad 21 kilometrów musieli walczyć ze swymi słabościami, inni z tym dystansem poradzili sobie bez większych problemów.

Pierwsze miejsca dla Podlasia

Zanim jednak na metę, umiejscowioną przy Ratuszu, wbiegli uczestnicy półmaratonu, swe medale odebrali zawodnicy startujący na 5 kilometrów. Na tym dystansie najszybszy był Damian Roszko. Zawodnik Podlasia Białystok uzyskał czas 14 minut 41 sekund.

– Rzadko biegam na ulicy. Na stadionie mój rekord życiowy wynosi 14,07. Być może wynik byłby lepszy gdyby była większa konkurencja – tłumaczył na mecie Damian Roszko. – Tym biegiem skończyłem pierwszą cześć sezonu i teraz skupiam się już na bieganiu na stadionie. Mój główny cel na ten sezon to 5 kilometrów na mistrzostwach Polski, które odbędą się w Białymstoku.

5. PKO Białystok Półmaraton
5. PKO Białystok Półmaraton  AGNIESZKA SADOWSKA

Podobny cel na ten sezon ma też najszybsza kobieta w biegu na 5 kilometrów. Była nią Katarzyna Rutkowska. Zawodniczka Podlasia Białystok przed kilkunastoma dniami została mistrzynią Polski w biegu na 10 km.

– Pierwsze cztery kilometry biegłam treningowo. Na ostatnim skupiłam się na przyspieszaniu i zaatakowałam. Cieszę się z wygranej, jestem zadowolona – uśmiechała się po biegu białostoczanka.

Ponownie pierwszy

Faworytami w półmaratonie byli natomiast Kenijczycy. Silas Kiprono Too, który wygrał w Białymstoku przed rokiem, oraz Abel Kibet Rop. Organizatorzy liczyli na to, że być może ustanowią oni nowy rekord trasy. Rekordu nie było (wynosi on 1:05,04), ale oczywiście Kenijczycy byli najszybsi. Ponownie najlepszy w Białymstoku okazał się Silas Kiprono Too (01:05,58). Wśród kobiet pierwsza była Christine Moraa Oigo oczywiście z Kenii (najlepsza z Polek - Anna Łapińska - była druga).

– Rezultat nie jest najlepszy, ale było też trochę za gorąco – tłumaczył na mecie Silas Kiprono Too.

5. PKO Białystok Półmaraton
5. PKO Białystok Półmaraton  AGNIESZKA SADOWSKA

Na trzeciej pozycji uplasował się natomiast pierwszy z Polaków. Był nim Paweł Ochal.

– Pięć tygodni w Rzeszowie też przegrałem z tymi dwoma Kenijczykami – uśmiecha się Ochal, który jest wicemistrzem Polski w półmaratonie sprzed dwóch lat. – Ogólnie jednak jestem zadowolony.

Zadowolony był na mecie również Andrzej Leończuk. Zajął on piątą pozycję, ale był pierwszy z białostoczan.

– Przed rokiem też byłem najlepszym z białostoczan – przypomina zawodnik Podlasia Białystok. – Ten półmaraton traktuje jako najważniejszy start w sezonie. Co prawda liczyłem na trochę lepszy wynik, ale i tak pobiegłem szybciej o 20 sekund niż przed rokiem. Byłem drugim Polakiem, jestem więc zadowolony.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Kenijczycy są nieźli. Jednak nasi biegacze mają tez super forme! Pozdrawiam wszystkich biegaczy :)
już oceniałe(a)ś
0
0
Brawa dla zwyciezcow! Ja zrobilem swoja zyciowke! :) Super bieg
już oceniałe(a)ś
0
0