To będzie rekord. Dwa dni, pięć scen, trzy lokalizacje i ponad 50 artystów z 16 krajów. W dniach 8-9 września w Białymstoku odbędzie się świetny festiwal, na który czekają fani electro, hip-hopu, techno, ambientu i innych gatunków muzycznych z tej półki. Jak dotąd będzie to też największy festiwal pod względem liczby zaproszonych artystów. Do tego - mnóstwo niespodzianek, premier, nowych projektów. I nieoczywiste miejscówki - poza stadionem Up To Date zawita powtórnie do opery i po raz pierwszy do Muzeum Rzeźby!
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Na Rynku Kościuszki na festiwal zaprasza już wystawa prezentująca osiem lat festiwalu w obiektywie. Warto zobaczyć, jak przez ten czas zmieniał się, rósł w siłę dzięki uporowi organizatorów – ekipie Pogotowia Społeczno-Kulturalnego - i wolontariuszy, którzy rok w rok przekonywali władze, jak świetną promocją dla miasta jest festiwal pokazujący, co w elektronice i rapie jest legendarne.

AGNIESZKA SADOWSKA

Dzień przed festiwalem (7 września, godz. 18) na tydzień w Galerii Arsenał zostanie otwarta kolejna wystawa w ramach festiwalu. To „There will be no other forest” – wystawa autorstwa Martyny Poznańskiej i Petera Cusacka, przygotowana wspólnie z festiwalem Unsound w Krakowie i Galerią Arsenał. Poświęcona jest Puszczy Białowieskiej i łączy dokumentację dźwiękową z innymi, bardziej abstrakcyjnymi sposobami, umożliwiającymi przeżywanie Puszczy (czynna w godz. 10-18, oprócz poniedziałku, wstęp wolny).

Pięć scen

I wreszcie to, na co festiwalowicze czekają najbardziej – muzyka. Wypełni trzy intrygujące białostockie lokalizacje, łącznie będzie płynąć z pięciu scen.

Już w piątek, 8 września, jako pierwszy, bo o godz. 19.30, rusza Centralny Salon Ambientu – w Operze i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Odeskiej 1. Chwilę później, bo o godz. 20, grać zaczną sceny: Red Bull 3Style Showcase i Czwarta Scena Czwórki (na krytych parkingach stadionu miejskiego), a o godz. 21, w tym samym miejscu – rusza Scena T-Mobile Electronic Beats i Scena Technosoul.

MARCIN ONUFRYJUK

W sobotę scenariusz jest identyczny, tyle że Centralny Salon Ambientu przenosi się do nowej miejscówki, długo trzymanej w tajemnicy. To Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego przy ul. Świętojańskiej 17.

Surowe wnętrza krytych parkingów Stadionu przy Słonecznej w ub.r. po raz pierwszy sprawdziły się doskonale, podobnie jak w poprzednich latach opera. Jak będzie z nową miejscówką – zabytkową drewnianą willą z XIX w.? Jak w obiekcie z XIX-wiecznymi detalami sztukaterii i polichromii zabrzmi nowoczesna muzyka? To się okaże (w przypadku niesprzyjającej pogody występy artystów odbędą się w Operze i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Odeskiej – o szczegółach i ewentualnej zmianie lokalizacji organizatorzy będą informować w festiwalowych kanałach informacyjnych (uptodate.pl oraz Facebook).

Wyślij pocztówkę do Babci! Film promujący Up To Date Festival

Podobnie jak przed rokiem po zakończeniu koncertów w ramach Centralnego Salonu Ambientu specjalna linia autobusowa „Pozdro Techno” przewiezie uczestników na Stadion Miejski, gdzie ulokowane będą pozostałe cztery sceny muzyczne.

Goście

Line-up (program – niżej) jest bardzo ciekawy.

Po raz pierwszy na białostockim festiwalu pojawi się legenda polskiego hip-hopu – O.S.T.R., który przygotowuje premierowy niepowtarzalny projekt specjalnie na Up To Date Festival. Podczas „O.S.T.R Elektronicznie” usłyszymy premierowe, elektroniczne aranżacje znanych nam utworów. Oprócz Adama Ostrowskiego wystąpi też polski muzyk i kompozytor, a także producent muzyczny i inżynier dźwięku DJ Haem.

OSTR
OSTR  ROBERT ROBASZEWSKI

Do Białegostoku przyjadą m.in. dwie ikony sceny techno, które połączą siły – Vatican Shadow i Ancient Methods; gwiazdy drum’n’bass Logistics i Doc Scott; Jacek Sienkiewicz, Piernikowski, czyli połowa duetu Syny, z nową płytą; Gesloten Cirkel live – owiany tajemnicą rosyjski producent; czy Murcof live – meksykański artysta ambientu, który od początku był na liście wymarzonych występów na Up To Date Festivalu.

Nie dojedzie niestety Onra – francuski wirtuoz samplingu. – To już kolejny raz, gdy musimy odwoływać jego występ, Onra nie dotrze do nas z powodów zdrowotnych. Dwa tygodnie przed festiwalem musiał odwołać swój występ na Up To Date i wszystkich punktach trasy przez najbliższe trzy miesiące – mówi Jędrzej Dondziło, dyrektor programowy festiwalu Up To Date. – Ale w zamian przyjedzie Hucci – urodzony w Nowej Zelandii, a wychowany w Brighton w Anglii niezwykle utalentowany dwudziestolatek, którego twórczość jest zarówno melancholijna, zmysłowa, mroczna, jak i taneczna.

 

Po raz pierwszy w programie festiwalu pojawi się Czwarta Scena Czwórki Polskiego Radia. – W zakresie promocji w eterze Polskiego Radia tegoroczna edycja będzie przełomowa. Na tej scenie usłyszymy nieoczywistą selekcję rapowych polskich artystów i legend polskiej sceny klubowej. A na scenie Red Bull 3Style Showcase – czterech turntablistów – mówi Jan Roguz, rzecznik festiwalu.

Seniorzy znów za darmo

Jak zapowiadają organizatorzy, festiwal w tym roku znów wraca z akcją "50+. Zabierz rodziców na festiwal". – To jedyna w swoim rodzaju okazja, by pokolenie, którego młodość przypadła nieco wcześniej, mogło posłuchać, czego słuchają ich dzieci i wnuki, również dotknąć „naszej” kultury muzycznej – mówi Dondziło. – Byłoby nam niezwykle miło, gdyby chcieli na festiwal Up To Date przyjść ze swoimi rodzicami, babciami czy ciotkami.

Wszyscy mający powyżej 50 lat mogą wejść za darmo na festiwalowe wydarzenia na stadionie. Wystarczy dowód osobisty. Warto się jednak spieszyć z przyjściem, bo ta oferta zależy od liczby uczestników i na pewno nie będzie trwała przez całą imprezę. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania akcji „50+” w dowolnym momencie z powodu ograniczonej pojemności obiektu.

Festiwal promowany jest poza granicami kraju – przyjedzie na niego kilkudziesięciu dziennikarzy z zagranicy. Część z nich przyjeżdża na odbywający się w ramach festiwalu Wschód Kultury / Inny Wymiar – Taste the East. Pomiędzy tymi weekendami organizatorzy (we współpracy z Podlaską Regionalną Organizacją Turystyczną) zaproszą ich na wycieczki.

– Pokażemy im moc naszego regionu, z którego czerpiemy siłę – mówi Jędrzej Dondziło. W promowaniu polskiej kultury poza granicami kraju pomaga festiwalowi Instytut Adama Mickiewicza i serwis Culture.pl.

Organizatorzy mają większe pole manewru w tym roku, bo z samego miasta udało się pozyskać 554 tys. zł (dla porównania – w ub.r. było to 300 tys. zł). To pozwala zaprosić większą liczbę artystów – w sumie około 50; dotychczas około 40).

– Budżet nie jest jeszcze zamknięty w całości, bo sponsorzy pojawiają się do ostatniej chwili. Ale chcielibyśmy się zamknąć w kwocie około 1,1 mln zł. Większe wsparcie pozwala nam poczuć się pewniej, ale oczywiście chcieliśmy więcej, bo mamy większe ambicje. Nie dostaliśmy w tym roku dofinansowania z Ministerstwa Kultury mimo naszych odwołań. Ale za to sponsorzy wspierają nas znakomicie – mówi Jędrzej Dondziło.

PROGRAM

PIĄTEK, 8.09.2017

SCENA T-MOBILE ELECTRONIC BEATS (Stadion Miejski)

21:00 – 1988 live

22:00 – Piernikowski

23:00 – PRO8L3M

00:00 – Lapalux AV live

01:00 – UZ

02:00 – Logistics

03:00 – Spinscott

04:00 – Doc Scott

SCENA TECHNOSOUL (Stadion Miejski)

21:00 – Private Press live

22:00 – Art Crime

23:00 – Stojche

00:00 – Detroit In Effect

01:00 – Gesloten Cirkel live

02:00 – nthng

03:00 – Ancient Methods b2b Vatican Shadow

04:30 – Shifted & The Empire Line live

05:30 – Edanticonf live

CENTRALNY SALON AMBIENTU (Opera i Filharmonia Podlaska):

Otwarcie drzwi – 19:30

20:00 – Verge & Osmo Nadir live

21:00 – Prurient live

CZWARTA SCENA CZWÓRKI (Stadion Miejski)

20:00 – Boogie Mafia

22:00 – Rosalie.

23:00 – Adi Nowak

00:00 – Eltron John

01:30 – Harper

RED BULL 3STYLE SHOWCASE (Stadion Miejski)

20:00 – 03:00 – Falcon1 & Pacone

SOBOTA, 9.09.2017

SCENA T-MOBILE ELECTRONIC BEATS (Stadion Miejski):

21:00 – Da Vosk Docta

22:00 – HEWRA

23:00 – O.S.T.R. Elektronicznie

00:00 – Clams Casino

01:00 – Hucci

02:00 – Lorenzo Senni live

03:00 – Amnesia Scanner live

04:00 – WIXAPOL S.A.

SCENA TECHNOSOUL (Stadion Miejski):

21:00 – FOQL live

22:00 – Jacek Sienkiewicz live / DJ

23:00 – Peter Van Hoesen

01:00 – Ugandan Methods live

02:00 – Abdulla Rashim live

03:00 – Marco Shuttle

05:00 – Technosoul Showcase

CENTRALNY SALON AMBIENTU (Muzeum Rzeźby):

Otwarcie drzwi – 19:30

20:00 – Stefan Wesołowski live

21:00 – Murcof live

CZWARTA SCENA CZWÓRKI (Stadion Miejski)

20:00 – Boogie Mafia

22:00 – Rosalie.

23:00 – Adi Nowak

00:00 – Eltron John

01:30 – Harper

RED BULL 3STYLE SHOWCASE (Stadion Miejski)

20:00 – 03:00 – Falcon1 & Pacone

CO JESZCZE NA FESTIWALU:

(według organizatorów)

STREFA WYSTAWCÓW NA UP TO DATE FESTIVALU

Obok czterech muzycznych scen, które ulokowane zostały na terenie krytych parkingów Stadionu Miejskiego, znalazło się także miejsce na nietypowe instalacje oraz stanowiska wystawiennicze. W przestrzeni festiwalowej pomiędzy występami kolejnych artystów będzie można nie tylko zaopatrzyć się w kultowe ubrania marki Pozdro Techno czy podładować komórki w strefie T-Mobile, ale także zapisać się do bazy dawców szpiku, pomóc w adopcji psów razem z Happy Dogs czy wreszcie sfotografować się z Fiatem 126p, festiwalową maskotką, która od lat towarzyszy wydarzeniu i przybiera co raz to nowe wcielenia.

INSTALACJE

Na terenie festiwalu znalazło się także miejsce na kolejną instalację – MANIECZKI DANCE MISSION autorstwa Gregora Różańskiego i Mateusza Kazuli. Celem tej artystyczno-badawczej misji jest wyprawa do dyskoteki Ekwador w Manieczkach. Ekwador jest absolutną ikoną dla sceny klubowej polskich peryferiów lat 90. Legenda tego miejsca sprawiła, że słowo „manieczki” stało się w pewnym momencie określeniem dla różnych odmian muzyki elektronicznej, które były tam grane. Twórcy projektu wybrali się w podróż specjalnie stuningowanym volkswagenem golfem, który miał w ten sposób oddawać ducha epoki, w którym Ekwador święcił największe triumfy. Samochód ten będzie można zobaczyć na parkingach Stadionu Miejskiego podczas festiwalu.

Oprócz atrakcji dla ducha festiwal przewidział coś również dla żołądka. Swoje strefy na festiwalu będą miały: Horyzont, Bułka z Masłem, PacMan, Pan Pączek, Inna Bajka, FrollDog i Lodziarnia 5Dębów; zapewnią uczestnikom również posiłki wegańskie i wegetariańskie.

PROMOCJE DLA FESTIWALOWICZÓW

PSS SPOŁEM I UP TO DATE FESTIVAL
Współpraca z silnym lokalnym partnerem, jakim jest PSS Społem Białystok, rozwija się z roku na rok. Po ubiegłorocznym miłym przyjęciu w tym roku ponownie do sklepów sieci trafiają kultowe już torby Pozdro Techno. Tylko w sobotę 9 września do każdych zakupów w wybranych sklepach PSS Społem można będzie otrzymać Torbę Pozdro Techno w stylu Hugo Boss. Szczegóły na uptodate.pl.

To niejedyne atrakcje przygotowane we współpracy z PSS Społem. 9 i 10 września do każdego posiłku w barach PSS każdy uczestnik festiwalu otrzyma kompot gratis po okazaniu opaski festiwalowej. Oferta obowiązuje w następujących barach:

Centrum Astoria, ul. Sienkiewicza 4

Bar Podlasie, ul. Rynek Kościuszki 15

Bar Hermes, ul. Zagórna 10

Bar Słowiański, ul. Piastowska 11

Bar Topolanka, ul. Wasilkowska 22/24

Specjalne ceny czekają także na uczestników festiwalu w kilku białostockich restauracjach. Restauracje honorujące festiwalowe opaski to:

– Horyzont - 20%

– Bułka z Masłem - 15%

– Pan PacMan – 20%

– Pan Pączek – 20%

– Inna Bajka – 20%

Festiwalowicze taniej też pojadą taksówką. Cooltura Taxi przygotowała specjalny 20-procentowy rabat dla wszystkich, którzy okażą specjalną festiwalową kartę rabatową. Tę będzie można odebrać od hostess przed wejściem na teren festiwalu.

Konsekwentna praca nad formułą i programem festiwalu sprawiają, że dziś chętnie wspierają go lokalni przedsiębiorcy. W tym roku w zakresie druku wielkoformatowego, materiałów promocyjnych i innych niestandardowych nośników reklamowych festiwal wspomagają Globart Print i 3form. Artyści na trasie między warszawskim lotniskiem a Białymstokiem jak co roku bezpiecznie i komfortowo podróżować będą samochodami wypożyczalni East-Rent. Politechnika Białostocka zapewni dystrybucję energii na terenie Stadionu Miejskiego, a lokalni restauratorzy zadbają o to, by nikt, kto pojawi się na festiwalu, nie czuł głodu. Oficjalnym partnerem festiwalu w tym roku jest także Łomża Jasne Pełne.

BILETY I KARNETY

Wyprzedały się już karnety na Centralny Salon Ambientu oraz karnety FULL. Do kupienia są jeszcze:

Karnet Stadion – 119 zł / 99 zł dla klientów T-Mobile

Bilet jednodniowy Stadion Miejski – 65 zł

Płatność w kasach biletowych w dniu festiwalu tylko gotówką

PUNKTY SPRZEDAŻY STACJONARNEJ:

Sieć Sklepów Saturn, Empik, Media Markt

Bułka z Masłem, Białystok, ul. Lipowa 4

Francja Elegancja, Białystok, ul. Nowy Świat 3

Baristacja, Białystok, ul. Sienkiewicza 7

GramOffOn, Białystok, ul. Malmeda 17

Pan Pacman, Białystok ul. Nowy Świat 2

Side One, Warszawa, ul. Chmielna 21

SPRZEDAŻ ONLINE:

www.biletomat.pl

www.going.pl

www.eventim.pl

CENY BILETÓW I ZNIŻKA DLA KLIENTÓW T-MOBILE

Nowością w tym roku jest zniżka dla klientów T-Mobile, którzy nadal będą mogli kupić bilety po cenach z POPRZEDNIEJ SPRZEDAŻOWEJ PULI. Liczba biletów w niższych cenach jest ograniczona i dostępna wyłącznie za pośrednictwem bileterii GOING. W celu uzyskania zniżki wyślij SMS o treści UTD pod numer 80557, otrzymany kod wprowadź podczas zakupu biletu na Going.pl

Informacje: www.uptodate.pl

T-MOBILE ELECTRONIC BEATS

T-Mobile Electronic Beats wystartował w Polsce w 2016 r., stając się częścią najważniejszych polskich festiwali w ramach dedykowanych scen oraz tworząc wyjątkowy portal www.electronicbeats.pl promujący szeroko pojętą kulturę miejską. W 2017 r. Electronic Beats jest także odpowiedzialny za selekcję artystów na swoich scenach podczas festiwali muzycznych – Tauron Nowa Muzyka Katowice, Audioriver, Up To Date Festival oraz festiwalu filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty. Wspiera także wydarzenia o nieco innym charakterze, m.in. Enea Spring Break, Warsaw Gallery Weekend czy Warsaw Games Week. Niezależnie od partnerstw w bieżącym roku Electronic Beats zaprosiło do Polski legendarny zespół Gorillaz na dwa promocyjne koncerty, tym samym stając się promotorem muzycznym.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem