Spotkanie z by造m ambasadorem Polski na Bia這rusi Leszkiem Szerepk i udzia w promocji jego najnowszej ksi捫ki "Oblicza Bia這rusi. Zapiski ambasadora" to okazja do poznania Bia這rusi nieznanej, o kt鏎ej w Polsce tak naprawd niewiele wiemy. Spotkanie ju w czwartek (17.11) w Ksi捫nicy Podlaskiej im. ㄆkasza G鏎nickiego w Bia造mstoku.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Leszek Szerepka to historyk, dyplomata i publicysta. Absolwent wydziału historii Uniwersytetu Warszawskiego. Długoletni pracownik Ośrodka Studiów Wschodnich im. Marka Karpia w Warszawie. W polskich placówkach dyplomatycznych na Wschodzie (Moskwa, Kijów i Mińsk) spędził kilkanaście lat.W latach 2011-2015 był ambasadorem Polski na Białorusi. Jest autorem licznych analiz i artykułów dotyczących obszaru byłego ZSRR, publikowanych m.in. na łamach "Tygodnika Powszechnego" oraz "Nowej Europy Wschodniej".

O książce "Oblicza Białorusi. Zapiski ambasadora" dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Adam Eberhardt napisał: "Białoruś, do której można dotrzeć samochodem z Warszawy w zaledwie dwie godziny, to dla Polaków terra incognita - kraj nieznany i zapomniany, na przekór wspólnej wielowiekowej historii. Książka ambasadora Leszka Szerepki nie tylko odkrywa przed nami współczesną Białoruś, ale również przystępnie tłumaczy liczne paradoksy, na które natrafiamy u naszego wschodniego sąsiada. To wciągająca lektura, a zarazem niezastąpiony przewodnik po białoruskiej rzeczywistości, na którą składa się zarówno dyktatorska władza, jak i bierne społeczeństwo".

Spotkanie organizują Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, departament kultury i dziedzictwa narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz Fundacja "Sąsiedzi". Rozpocznie się o godz. 18 w audytorium Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego (ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14 a; VI piętro).

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Wi璚ej na ten temat
Komentarze
Zaloguj si
Chcesz do陰czy do dyskusji? Zosta naszym prenumeratorem