Zawiadomienie do prokuratury w sprawie szerzenia mowy nienawiści w internecie przez Wiesława B., kandydata PiS na burmistrza Suchowoli w ostatnich wyborach samorządowych, złożyli działacze PO. Po nagłośnieniu sprawy PiS cofnęła mu rekomendację. Wiesław B. jednak nadal walczył o fotel burmistrza i ostatecznie przegrał.

Co z zasadą wzajemności?

W czwartek (18 kwietnia) szef sokólskiej prokuratury Artur Kuberski powiedział „Wyborczej”: – Badamy w tej sprawie wątek m.in. znieważenia głowy obcego państwa i w związku z tym wystąpiliśmy o pomoc prawną do organów wymiaru sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej [poprzez Prokuraturę Okręgową w Białymstoku i dalej Ministerstwo Sprawiedliwości – red.]. Chodzi o możliwość znieważenia prezydenta Rosji Władimira Putina.

Prokurator Kuberski powołuje się tu na art. 136 Kodeksu karnego, który głosi, że kto na terytorium RP publicznie znieważa głowę obcego państwa lub akredytowanego szefa przedstawicielstwa dyplomatycznego takiego państwa albo osobę korzystającą z podobnej ochrony na mocy ustaw, umów lub powszechnie uznanych zwyczajów międzynarodowych, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Przy tym zaznacza: – Aby ten artykuł zastosować, musimy ustalić, czy tamto państwo [Federacja Rosyjska – red.] stosuje zasadę wzajemności. Krótko mówiąc: czy karze za to samo. Będziemy czekali na odpowiedź. Przypuszczam, że nie nadejdzie prędko.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej