W sanktuarium w Świętej Wodzie, w sobotę (29 września), zostały poświęcone trzy krzyże upamiętniające "żołnierzy wyklętych". Stanęły przy okazji Kresowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Podziemia Niepodległościowego 1939-1956.

Zakłopotany wszechpolak

Obok krzyży ma stanąć stała ekspozycja poświęcona właśnie „wyklętym”. Pomysłodawcą jest społeczny komitet budowy miejsca pamięci, w którym aktywną rolę odgrywają Grupa Wschód (stowarzyszenie pasjonatów historii; grupa rekonstrukcyjna) oraz Młodzież Wszechpolska.

Wszechpolacy z organizacyjnymi szturmówkami i olbrzymim banerem brali udział w sobotnich uroczystościach ramię w ramię z burmistrzem Wasilkowa Mirosławem Bielawskim (ubiegającym się reelekcję; sympatyzującym z PiS, byłym prezesem Radia Białystok) i kandydatem na prezydenta Białegostoku Zjednoczonej Prawicy posłem Jackiem Żalkiem (Porozumienie). Po mszy w sanktuarium przeszli w pochodzie tuż za wasilkowską Młodzieżową Orkiestrą Dętą, a przed około setką uczestników uroczystości, w tym grupą motocyklistów i reprezentantami wojska i policji.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej