O śladach bramy wiadomo było od dawna. Jednak do tej pory przypuszczano, że są to jedynie fragmenty drewnianych kołków wbitych między uliczny bruk. Okazało się jednak, że reliktów jest znacznie więcej.

Ważna pamiątka w historii miasta

W czwartek (27.04) pod brukiem odkryto jeszcze fragmenty konstrukcji ogrodzenia – drewniane bale. Obok nich znaleziono też kute gwoździe i metalowe obejmy.

W czwartek na miejscu byli urzędnicy oraz miejski konserwator zabytków. W piątek (28.04) przyjechał na Czystą zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków Jerzy Maciejczuk. Zabytki archeologiczne pozostają bowiem w zakresie konserwatora wojewódzkiego.

– To ważna pamiątka, świadcząca o historii miasta – komentuje w rozmowie z „Wyborczą” Jerzy Maciejczuk. Prace w jej rejonie już wstrzymano. – Teraz czekamy na wystąpienie inwestora z wnioskiem o przeprowadzenie prac archeologicznych. Będą to badania dokumentująco-opisowe.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.