Firma Deloitte już od kilku lat przygotowuje raporty, w których pod uwagę brane są przychody klubów występujących w ekstraklasie. Tradycyjnie zestawienie zostało przygotowane w oparciu o przychody pochodzących z trzech źródeł: z dnia meczowego (wpływy ze sprzedaży biletów, karnetów i cateringu), praw do transmisji (uwzględniające również premie za udział w pucharach oraz scentralizowane prawa marketingowe) oraz komercyjnych (wpływy reklamowe, sponsoring, sprzedaż gadżetów).

Ranking analizuje przychody klubów, które w sezonie 2018/2019 grały w ekstraklasie, oraz tych, które do niej awansowały. Dane finansowe są za rok kalendarzowy 2018. Zostały one dostarczone przez same kluby i nie były weryfikowane przez Deloitte.

Legia znowu na czele

Przychody wszystkich zespołów grających w ekstraklasie w 2018 roku wyniosły 528 mln zł. Liderem rankingu pod względem wpływów do budżetu pozostaje Legia Warszawa. Klub ze stolicy od pod względem finansowym dominuje w ekstraklasie od 2011 roku. W 2018 roku łączne przychody Legii były na poziomie 100,2 mln zł. Rok wcześniej było to 138,3 mln złotych. Spadek wynika przede wszystkim z braku awansu do fazy grupowej rozgrywek UEFA.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej